Interjú Varga Bencével, a Decentraland egyik mentorával

-

A Decentraland Marketplace appját a Samsung felvette a Samsung Blockchain Wallet támogatott appjai közé.
Ezután az összes blokkláncos telefonjuk, illetve néhány újabb Galaxy variáns tulajdonosai is a Samsung applikációján belül tudnak Decentraland NFT-ket tárolni, illetve azokkal kereskedni.

Nem állítom, hogy ettől az eseménytől hangos a kriptoközösség, de az NFT ökoszisztémák, a blokkláncos virtuális valóságok, és általánosságban az online játékipar számára ez egy jelentős lépésnek tekinthető.
Ennek kapcsán kerestük meg néhány kérdés erejéig Varga Bencét, vagy, ahogy a DCL közössége ismeri, Dzsunyec-et, hogy mint közösségi tag, mentor, meséljen nekünk kicsit arról, hogy mi a helyzet mostanában a Decentraland háza táján.
Kriptoworld: A Twitteres adatlapod szerint határozottan érdeklődsz az AR/VR iránt, szóval nem kezdem azzal a sablonos kérdéssel a beszélgetést, hogy hogyan találkoztál a Decentraland-del, hiszen nyilván úgy, hogy minden ilyesmi érdekel.
Inkább azt mondd el, hogy magyar VR-rajongóként hogyan lettél mentor a legnagyobb kapitalizációjú blokkláncos VR-projekt közösségében? Csináltad a saját anyagaid, és megkeresett a csapat? Vagy te jelentkeztél, hogy szívesen mentorkodnál? Egyáltalán mit jelent ez, hogy mentor vagy?
Varga Bence: 😀 Jól látod a helyzetet, VR és kripto érdeklődéssel hamar szembejött Twitteren az egyik Decentraland-es 3D modellező verseny és miután sikerült rögtön virtuális parcellát és MANA tokent is nyerni, rá is kattantam a témára teljesen.
Mentor viszont úgy lettem, ahogy mondod: Csináltam sorban a jeleneteket, majd megkeresett a Decentraland csapat, hogy akarok-e a Public Launch Event-re fejleszteni egy játékot, én meg persze rögtön elfogadtam. Ez még önmagában persze nem lett volna elég a mentor státuszhoz, viszont közvetlen kapcsolatba sikerült így kerülni a DCL csapattal.
Miután látták, hogy ki vagyok /mi vagyok és azt, hogy igyekszek segíteni a Discord support csatornákon mindenkinek, akinek tudok, úgy döntöttek, hogy bevesznek a mentorok közé. Nem kell amúgy itt semmi extrára gondolni, ez igazából csak egy kiemelés a Discordon belül, ami kb. annyit jelent, hogy érdemes figyelni arra, amit ez az ürge mond.

Kriptoworld: Mint pozíció, ez mennyiben számít hagyományosnak? Azaz hivatalos-e vagy csak a közösségi felületeken jelent némi plusz jogosultságot, és nyilván plusz kötelességet? Több infót kaptok-e a csapattól a fejlesztésekről, illetve kikérik-e a véleményeteket? Mennyire próbálják humán téren is decentralizálni az irányítást?
Bence: Ahogy említettem, ez egyáltalán nem egy pozíció, kizárólag a közösségi felületre korlátozódik. A kapcsolatom a Decentraland-del továbbra is egy féléves Creator Program szerződésben nyilvánul meg leginkább, amelyre játékötletekkel lehetett pályázni.
Infót persze sokkal többet kapunk, mint a közösség többi tagja és sokkal jobban hallgatnak a visszajelzéseinkre is. Benne vagyunk jó néhány „céges” Slack channel-ben is, főleg ezeken zajlanak a rendezvényszervezések, gyors hibajavítások illetve kiemelt support a Creator Program projekteknek.
A decentralizáció lépésről lépésre zajlik. Egyre inkább kiveszik a hatalmat az alapító cég kezéből.
Mostanában kerül át a teljes hatalom a Decentraland Foundation kezébe, aminek a tagjait pedig már a közösség fogja megválasztani a jövőben. Itt igazából nem is cél, hogy a mentorok kezébe kerüljön az irányítás, hanem sokkal inkább mindenkiébe, aki vesz a Decentraland kirptovalutájából, a MANA-ból.
Kriptoworld: Több helyen is találkozni azzal a kritikával, hogy a DCL csapata lényegesen kevésbé kommunikatív, mint a többi blokkláncos VR vezetése. Az tény, hogy a discord szerverükön nem túl hangosak, de ez veletek is így van?
Gondolom, ahogy minden szervezetben, itt is vannak közlékenyebbek és zárkózottabbak, de mint aktív építője a projektnek, te tapasztaltál olyant, hogy esetleg több kommunikációra lett volna szükség?
Emlékszem, mikor bejelentették, hogy a projekt hivatalos blogja ezentúl hetente (!) frissül, ezt komoly eredményként vezették fel, ami azért a mai közösségi média-fókuszú digitális világban talán nem akkora nagy dolog.
 
Bence: Igen, ilyen kritikákat én is hallottam az elején, de én mindig meg voltam elégedve azzal, amit kaptam Discordon. A mai napig válaszolgatnak a support csatornákon még a fejlesztők közül is sokan.
Én annak se hiszem, hogy túl sok értelme van, hogy hetente blogolnak erőltetve. Egy ilyen kis startupban nem igazán történik egy hét alatt sok érdekesség a fejlesztéssel kapcsolatban és ezeket általában nem is olvassák el, csak a fejlesztők.
Most, hogy jobban beindultak a virtuális események már van miről beszélni, az elmúlt 7 napban 36 tweet és re-tweet jött a Decentraland-től. Ez szerintem bőven elég.
A Creator Programban résztvevők pedig egy-az-egyben elérik a legtöbb Decentraland-es embert, így nekem végképp semmi panaszom a kommunikációra. Azt látom, hogy a community manager-ük egyfolytában leterhelt.
Például 24 kripto céggel chatel egyszerre, hogy szervezze a Moonshot foci bajnokságot, miközben még az előző Art Week esemény 40 művészével kommunikál, meg küldi ki manuálisan a kisorsolt 100 nyereményt. Ez a jövőben nem is működne, ha nem venné át a közösség ezeket a szervező feladatokat. Ezért is haladunk a decentralizáció felé, illetve ezért toborozzák már most a mentorokat/alkotókat.
Kriptoworld: Általános dolgokról térjünk át kicsit a közelmúltra és a jelenre! Ahogy a bevezetőben írtuk is, a Samsung felvette a támogatott appok közé a piactereteket. Ez nagy dolog a projektnek, nagy dolog az egész NFT szektornak, és nagy dolog a Decentraland befektetőinek is, hiszen a kisebb árfolyamugráson kívül egy ilyen lépés fundamentálisan is jelentős, a Samsung a világ egyik legismertebb márkája. Ezt komolyabb csapatmunka előzte meg, vagy inkább néhány illetékes a színfalak mögött szépen tető alá hozta a megegyezést, és ti is csak a bejelentésből értesültetek erről?
Bence: Áh, ilyen döntésekbe én, mint mentor egyáltalán nem látok bele, pont ugyanúgy értesülök róla, mint a közösség többi tagja. Mindenesetre meglepett és nagyon tetszett a hír.
Kriptoworld: Van céges sörözés? Vagy kizárólag online veszel részt a projektben?
Bence: Minden online természetesen. Videó hívásból is 4-5 volt max ebben a félévben. A legtöbb poénkodás Discord-on meg Slack-en megy privátban.
Kriptoworld: Te készítetted többek között az Infinity Engine „minijátékot” a Decentraland-on belül. Mit gondolsz, az ilyen játékok hozhatnak több felhasználót? Vagy inkább a „social VR” dolgot lenne érdemes fejleszteni? Vagy a kettőt párhuzamosan, lehet a világon belül találkozni, és közösen eltölteni az időt valami hasonlóval?

Bence: Az Infinity Engine-nek, mint játéknak így utólag visszanézve a technikai újításon és a saját PR-omon kívül nem sok értelme volt szerintem.
Ezt nem láttam világosan a február 20-i indulás előtt, de azon a héten kiderült, hogy a klasszikus single player játékokat nem érdemes erőltetni egyelőre.
A játékmenet maga esetleg lehet single player, de az élmény mindig abból jön, ha többen vannak egy jelenetben és erre figyelni kell fejlesztéskor (ne zavarják egymást a játékosok, ha egy helyen vannak, lehessen követni/nézni a másik játékát stb.). Többek között emiatt is váltottam át azonnal a launch után multiplayer fejlesztésre, amiből aztán a Moonshot foci VB lett.
Leginkább párhuzamosan kéne a social és a játék oldalt fejleszteni. Nagyon szeretném, ha épkézláb 3D játékokat is lehetne játszani multiban (nem csak sakkot vagy amőbát pl.), így én ilyeneken dolgozom, feszegetem a határokat tovább.
Kriptoworld: Mennyire használható a rendszerük? Te már készítettél három működő játékot, szóval egyértelmű, hogy minden szükséges a rendelkezésre áll. De ez elég-e? A jelenlegi keretek között van-e még hová bővülni, vagy a komolyabb tartalomhoz komolyabb infrastruktúrára lesz szükség a jövőben?
A hálózaton most például nem lehet csak úgy saját csomópontot indítani, hogy valaki a saját parcelláját hostolja, így mik a lehetőségek, ha valaki a jelenleginél jobb grafikai megjelenést, vagy memóriaigényesebb működést szeretne alkalmazni?
Vagy mi van, ha én séta helyett autóval akarok közlekedni, ez hogyan oldható meg? És repülő szőnyeggel? Sárkánnyal?
Bence: Jól használható az SDK, nagyon gyorsan el lehetett érni vele eredményeket. Segít a scriptnyelv (typescript) használata is, bárki, aki valaha programozott bármit könnyen el fog igazodni rajta. A teljes rendszer még gyerekcipőben jár a lehetőségekhez képest.
Elvileg a közeljövőben érkezik egy standalone letölthető kliens amivel majd böngésző nélkül lehet játszani és egy nagyságrenddel jobb teljesítményt lehet majd kicsikarni a Unity engine-ből, amit használ a Decentraland.
Ha a letölthető kliens népszerűbb lesz minta webes, akkor ez az irány meg tud majd engedni sokkal jobb grafikát is, illetve így lehetőség lesz egyszerűen portolni az egészet VR szemüvegekre is (Az egyik alapító mondta ezt a legutóbbi publikus videóinterjúban kb. 2 hete).
A repülőszőnyeg, sárkánylovaglás az más téma, ezeket ma is elbírná a rendszer, viszont ez egy sokkal összetettebb problémakör. Ha pl. bárki bármikor repülhet, akkor egy csomó lefejlesztett játék, ami ugrálásra épül, értelmét veszti.
Ha viszont egy parcella letilthatja a repülést, akkor mi történik, amikor valaki fölé repül? Leesik? Az meg a repülésélményt rontja el. Rengeteg ehhez hasonló buktató merül fel, már akkor is, ha csak pl. a mozgás sebességét átállíthatja a játékos.
Egyelőre én azt az irányt látom reálisnak, hogy jeleneteken belül lehet ilyesmiket csinálni (sárkányháton repülni már ma is lehet pl.), és a jelenet fejlesztőjére van bízva, hogyan kezeli ezt. Azt el tudom képzelni, hogy ezekhez az egyedi irányításmódokhoz később lesznek segítő tool-ok az SDK-ban illetve a Builderben is.
Egyébként ez az egyetlen VR blockchain projekt, ami egyszerre teljesen open-source és teljes decentralizáltságot fejleszt. Bárki fog tudni fejleszteni hozzá ilyen eszközöket, és ha a közösség megszavazza, akkor ezek be is épülnek a DCL világba.
Kriptoworld: Összességében hogyan látod a DCL és a hasonló projektek jövőjét? Az NFT, mint technológia már úgy tűnik, igazolta a létjogosultságát, erre építve a DCL szerinted, szigorúan szubjektíven, befuthat-e olyan szinten, mint ahogy például a Ready Player One című filmben a mindent uraló virtuális valóság?
Bence: Az NFT-k, már úgy tűnik, itt maradnak velünk, de a Decentraland nagyon-nagyon messze van a Ready Player One világtól. Én nem is hiszem, (sőt, ellene vagyok), hogy egy rendszer fog majd győzedelmeskedni ilyen szinten.
A metaverse lényege pont az, hogy több/végtelen sok virtuális világ összekapcsolódásából jön létre. Elvégre minden digitális és így minden világ átjárható lesz, ma is már az valamennyire, csak rákattintok egy linkre és átkerültem a konkurencia 3D világába.
Az NFT-k és a kriptovaluták viszont segíteni fognak, hogy az avatárodat, megjelenésedet, pénzedet, tárgyaidat tudd hordozni a világok között. Ezt a Decentraland is belátja szerintem. Csak így lehet majd része a nagyobb metaverse-nek.
Kriptoworld: Használod is a Decentraland-et, vagy csak dolgozol vele? Én sem látogatom napi rendszerességgel, de eddig szinte sosem találkoztam senkivel a különböző rendezvények kivételével.
Bence: Én kb. heti kétszer lépek be, hacsak nem hibákat keresek a feltöltött jelenetemben, vagy nincs valami esemény, ami érdekel. De jól is van így. Senki nem fog ott ácsorogni egymagában a világ közepén hetekig.
A lényeg az lenne, hogy később már óránként legyen valami esemény, sőt annyi élmény legyen mindenfelé, hogy csak kapkodja az ember a fejét. Ehhez kell még sokkal több fejlesztőt és művészt toborozni.
Persze nem sietünk sehova, a Decentraland nem fog eltűnni a következő pár évben (nem is igazán lehet ugyebár megszüntetni), de jó lenne az elmúlt hónap ütemét folytatni és fenntartani az érdeklődést.
Usereket meg akkor érdemes nagyobb számban bevonzani, amikor már robusztus és gyors az alaprendszer, illetve, ha már mindenfajta kommunikációs csatorna jól használható a Decentraland világán belül.
Én pedig továbbra is azon fogok dolgozni, hogy legyenek jelenetek, amikért érdemes visszatérnie a játékosoknak.
Kriptoworld: Akkor mi már csak jó munkát szeretnénk kívánni, és köszönjük a beszélgetést!

Olvastad már? Peter Brandt szerint a világ nem fogja alkalmazni a bitcoin- vagy aranystandardot

Kiemelt kép: Medium

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!


Legfrissebb bejegyzéseink

Bitcoin (BTC) árfolyam elemzés 04.25.

Prémium Bitcoin (BTC) A Bitcoin (BTC) árfolyama nem tudta folytatni a rallyt a 75.000 dolláros szint fölé, és az elmúlt hetekben konszolidálódott. Mégis, előbb-utóbb eldől a következő...

Jack Dorsey bitcoin bányászati chipje elkészült

A chip fejlesztése mostanra teljes egészében lezajlott, a Block is bejelentette, hogy dolgozik a saját teljes Bitcoin-bányászati rendszerén. Jack Dorsey fintech cége, a Block Inc. kedden...

A ChatGPT szerint, ez az 5 érme 2024-ben Dogecoin-szerű nyereséget érhet el

Vendégbejegyzés A kriptopiac a várakozástól pezseg. A 2024-es bikafutás kibontakozásával a befektetők a következő nagy nyerteseket keresik. Ezek közül öt kriptovaluta emelkedik ki, amelyek mindegyike a Dogecoin...

Ez nem néz ki jól a Bitcoin Hodlerek, figyelmeztet Peter Schiff

Schiff egy pszichológiai vonalat mutatott be, amelyet a Bitcoinnak fenn kell tartania, hogy elkerüljön egy hevesebb árkorrekciót. A Peter Schiff újabb verbális támadást hajtott végre az...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!